top of page

ARMANDS GŪTMANIS: PAR SAVU “ZAĻO KURSU” JĀSĀK DOMĀT JAU ŠODIEN!

Raksts publicēts LA.LV

Autors: Armands Gūtmanis, konsultāciju uzņēmuma “Meta Advisory” direktors


Eiropas Savienībai ambīciju netrūkst – līdz 2050.gadam tā vēlas kļūt klimatneitrāla. Tīrāks gaiss un ūdens, labāka veselība ikvienam, saglabāta dabas daudzveidība – lai sasniegtu šos mērķus, nepietiks tikai arī kaitīgo izmešu samazināšanu un pāriešanu uz atjaunīgajiem enerģijas avotiem.

Jau pavisam drīz daudz “zaļākam” būs jākļūst teju ikvienam biznesam un patērētājam Eiropā.

Un tas nozīmē, ka uzņēmējiem, plānojot savu darbību, nāksies pamatīgi pārskatīt savu domāšanu. Proti, meklēt piegādātājus, kas ir ne tikai izdevīgi, bet arī spēj pierādīt, ka strādā pietiekami “zaļi”.


Iekārtojot jaunu biroju, ēkas pārvaldniekam uzstājīgi pieprasīt apliecinājumu, ka māja ir pilnībā energoefektīva. Ar pārvadātāju apspriest elektromobiļu vai ar citu alternatīvo degvielu darbināmu auto jaunākos modeļus. Jā, tas viss radīs papildu izmaksas, ar kurām ir vērts sākt rēķināties jau šodien.


Protams, par ambiciozo Eiropas Savienības “zaļo darījumu” var mēģināt pasmīnēt un ideju par klimatneitrālu biznesu nolikt plauktiņā. Sak, ne to vien esam pārdzīvojuši. Mēs tepat maliņā pastāvēsim, gan jau neviens nepamanīs. Taču nebūs tik vienkārši.


Mēs jau tagad sastopamies ar gadījumiem, kad ilgtermiņa investīcijas ir pieejamas tikai tad, ja biznesa plānā ir ietverta ticama sadaļa par attīstības ilgtspēju ar izmērāmiem un pārbaudāmiem rezultātiem.


Ja tuvākajos gados jel kādā veidā ir plānots izmantot Eiropas naudu, bez ilgtspējīgas attīstības plāniem iztikt būs grūti. Ja tiek domāts par eksportu uz Ziemeļvalstīm, tad ir ļoti ticams, ka jau tagad ir jāsāk gatavot atbildes par “zaļo” komponenti savā biznesā.


Modelējot nākotni, mēs pat visai vienkārši varam iedomāties, ka maksimāli klimatneitrāls bizness, sākot no izejvielu sagatavošanas līdz pat transportēšanai pie klientiem, var kļūt par teju obligātu prasību jebkuram izdevīgam bankas kredītam. Ja nebūsi pietiekami “zaļš”, maksāsi augstākus kredītprocentus.


Ko darīt? Atbilde ir vienkārša. Sākt pārskatīt un pārplānot savu biznesu jau tagad. Apdomāt, kas ir nepieciešams, lai palielinātos energoefektivitāte un samazinātos kaitīgo izmešu daudzums.


Jau tagad ir pieejami daudzi, pat visai asprātīgi enerģijas taupīšanas risinājumi. Pafantazēt, kā iekļauties aprites ekonomikā – iespējams, te pat varētu atrasties kāda jauna biznesa niša, kas papildinātu jau esošo nodarbošanos.


Padomāt par to, kā aprites ekonomikai piesaistīt savus klientus. Runāt ar partneriem, cik “zaļi” viņi un ko tie domā darīt nākotnē.


Citiem vārdiem sakot, ir īstais brīdi ar kritisku aci “izpurināt” visu savu biznesu, sākot ar piegādātājiem, tehnoloģiskajiem procesiem, pārdošanu. Un izrēķināt, kā finansēt kļūšanu “zaļākam”, vienlaikus saglabāt konkurētspēju un pat palielināt savu tirgus daļu.

Vadības konsultāciju uzņēmums “Meta Advisory” piedāvā konsultācijas un savu ekspertīzi ilgtspējīga biznesa stratēģijas veidošanā.Commentaires


bottom of page