top of page

ARMANDS GŪTMANIS: COVID-19 UN CANNABIS – KURŠ PRET MUMS UN DŽO BAIDENU?

Raksts publicēts la.lv


“Kaņepju reforma” šobrīd notiek visā pasaulē – ne tikai ASV, kur tā bijusi karstu diskusiju temats ilgus gadus, bet arī Eiropā. Ir eksperti, kas atzīst, ka kanabidiols (CBD) jeb no kaņepēm iegūta eļļa neizraisa atkarību un šīs vielas lietošana cilvēka organismu ļaundabīgi neietekmē.

Kaņepju izmantošana, kas tiek intensīvi pētīta, skar ekonomiku, medicīnu, bet pirmkārt, – politiku. Proti, legāla iespēja pārstrādāt kaņepes vismaz medicīniskas iedarbības ekstraktos liecina par to, ka konkrētā valsts ir “vēstures pareizajā pusē”, proti kopā ar progresīvajiem un nevis pie stagnātiem.


Kaņepes – niša ekonomikā ar politisku nozīmi

Eiropas patērētāju tirgū pieaugošā apjomā ienāk kaņepju produkti, sākot no augstas kvalitātes kanabidiolu (CBD) saturošiem produktiem lielveikalos līdz veselības veikaliņiem, kas piedāvā kaņepju sēklu eļļu un majonēzi ar kaņepēm un citiem produktiem.


Šādi produkti jau parādās arī Vācijas galveno pārtikas veikalu plauktos, nemaz nerunājot par kaņepju indukcijas spirtu, ko satur dažādi alkoholiskie dzērieni, piemēram, degvīns, džins un dažas ruma šķirnes. ANO un Eiropas Komisija novembra beigās izziņoja, ka kanabidiols (CBD) ir beidzot izņemts no narkotisko vielu saraksta un tiek klasificēts kā pārtika, radot plašas biznesa iespējas dažādu produktu ražošanā.


2020. oktobrī sabiedrības vērīgas uzmanības pavadīta Itālijas valdība riņķoja ap jautājumu par kanabidiola/kaņepju tirgus legalizāciju. Novembrī Itālijas Veselības ministrija beidzot nolēma, ka no kaņepēm iegūtais kanabidiols nav narkotika un nerada atkarību. Tātad CBD Itālijā no plaši pieejama kļuva par aizliegtu un tagad atkal ir brīvi pieejams.


Itālija pozicionē kaņepju tirgu kā vienu no šaurām nišām lauksaimniecībā, kam ir izaugsmes potenciāls. Arī rūpniecība sāk izdarīt spiedienu Eiropas regulējuma virzienā saistībā ar ekonomikas noturīguma ideju. Tāpat kā Vācijā arī šeit valsts ir noskaņota izveidot rūpniecības infrastruktūru.


Kaņepes diez vai glābs Eiropas valstu lauksaimniecību, tās – ekonomiski raugoties – var būt tikai labi augoša neliela skaista niša. Patiesā jēga ir demonstrēt pareizo politisko identitāti.


Baltijas kaņepju perspektīvas

Latvijai ir priekšrocības, bet arī izaicinājumi, raugoties uz kaņepju attīstības perspektīvām. Latvija ir to nedaudzo Eiropas Savienības valstu skaitā, kur var audzēt kaņepes jebkurai rūpnieciskai izmantošanai, taču problemātiska ir ziedkopu lietošana pārtikā.


Tomēr sektora eksperti redz iespēju, piemēram, atbrīvot laukumu uzņēmējiem, kuri ražotu produktu-pusfabrikātu eksportam, izmantojot atbalstošu likumdošanu. Tāpat ir iespējas jaunu produktu un recepšu izstrādē. Viens no traucējošiem faktoriem ir vājā kooperācija, un ne visai lieli apjomi, lai tie būtu interesanti ārpus Latvijas robežām.


Lietuviešiem ir lielākā mērā izdevies apvienot zināšanas ar investīcijām, taču Latvijā trūkst nopietnas pārstrādes vietas un investīcijas sektorā. Latvijas stiprā puse ir zināšanas audzēt kaņepes, kā arī dažas spēcīgas saglabājamās kaņepju sēklu šķirnes. Izaicinājumi slēpjas nesakārtotajā likumdošanā, kas būtu jāmodernizē.


Šobrīd visā Eiropā problēma ir arī neaizsargātais vietējais tirgus: Čehijā tirgo Kanādas eļļu, Āzija ved uz Eiropu šķiedras par lētāku cenu. Pašizmaksa Eiropā ražotiem produktiem ir salīdzinoši augsta. Kaņepju proteīns un lobītas sēklas ir dārgākas nekā rieksti un zemesrieksti, tāpēc nepieciešams labs kvalitatīvs mārketings, lai veicinātu kaņepju produktu noietu tirgū.


Igaunija ir tālāk tikusi nekā Latvija, kur kaņepju audzēšana šobrīd notiek 1000 hektāru platībās. Igaunijas apjomi ir aptuveni 2500 hektāri gadā pēc 2019. gada datiem. Pēdējo desmit gadu laikā Igaunija no pāris simts hektāriem gadā kāpināja apjomus līdz pat 3000 hektāriem gadā. Igaunijā proteīna pulvera ražotne šobrīd ir būvniecības stadijā, kanabidiola ekstrakcijas ražotne arī ir tapšanas stadijā.


2021. gadā Lietuva paredz pārstrādāt 5500 hektārus bioloģiski audzētu kaņepju. Arī Lietuvā lielākās bažas sagādā nesakārtota likumdošana, nepieciešams atbalsts pilna šī kultūrauga pārstrādes cikla legalizācijai. Baltijas tirgus kapacitāte varētu sasniegt pat 50 000 hektārus gadā. Pārstrādes, ekstrakcijas uzņēmumiem Latvijā un Baltijā ir labas biznesa iespējas, kuras vajadzētu izmantot, protams saglabājot visus ierobežojumus veselības drošības nolūkā.


Tirgus aug strauji un daļu no tā vajadzētu ieņemt. Tā, piemēram, tikai ASV patērētāji vien 2020. gadā nopirkuši cannabis produktus no legāliem tirgotājiem ap 17.9 miljardu dolāru vērtībā. Tas ir apskaužams pieaugums, salīdzinot ar 2019 gadu, kad summa bija 10.7 miljardu.


Medicīniskie izmēģinājumi Eiropā

Šobrīd nav īsti skaidrs, kad tiks īstenota medicīnas reforma (proti, plašākas ārsta tiesības izrakstīt kanabidiolu saturošus medikamentus kvalificētiem pacientiem), tomēr dažāda līmeņa pētījumi notiek daudzās valstīs.


Medicīniskā cannabis rūpniecības uzņēmuma “Cannovum AG” izveidotāja, ekonomiste Pia Martena no Vācijas, kas ir viena no medicīniskā pielietojuma entuziastēm, ar likumīgi atļautajām kaņepēm iepazinās, Holandē studējot starptautisko biznesu. Viņa zina, ka Vācijā kaņepēm joprojām ir ļoti slikta reputācija, bet kaņepes nav tikai narkotikas, nezāles un pārtikas eļļa – tās ir kaut kas vairāk, īpaši kaņepju medicīniskā pielietojuma aspektā. Tāpēc viņasprāt Vācijai ir nepieciešama kaņepju revolūcija.


Paredzams, ka 2021. gada otrajā ceturksnī sāksies franču medicīniskie izmēģinājumi, un kopumā tas radītu stabilu “medicīnisko kaņepju” bloku Eiropā bagātākajās valstīs.


Amerikas Demokrāti nosaka politisko toni

Aizvadītā gada 4. decembrī ASV Pārstāvju palāta nobalsoja par marihuānas legalizāciju federālā līmenī, tāpat arī par sodāmības dzēšanu daļai saistībā ar “zālīti” notiesāto amerikāņu.


ASV Dienviddakotas štatā vēlētāji vienlaicīgi piekrita legalizēt kaņepju tirgu gan medicīnas, gan izklaides nolūkos. Ņūdžersijā referendums deva atļauju legālam tirgum.


Joprojām ir valstis – Jaunzēlande, Vācija, citas – kas ievēro piesardzību. Vācija atlikusi turpmāko reformu – Bundestāgā nesen noraidīts priekšlikums par brīvu marihuānas lietošanu pieaugušajiem. Ticami, ka šis lēmums būs jāpārskata, jo par marihuānas lietojuma apjoma straujo pieaugumu piemēram Berlīnē skaļi un ar satraukumu signalizē pat mēdiji.


Ko tas nozīmē 2021. gadā un turpmāk?

Tā sauktā “atpūtas kaņepju” reforma Amerikas un Kanādas vēlēšanu dienaskārtībā virza diskusiju uz priekšu arī globāli, pat ja lēnākā tempā. Ņemot vērā tos, kas šobrīd gatavi pievērsties “kaņepju reformai” – to atbalsta arvien vairāk ASV štatu – strauji aug medicīnas tirgus visā pasaulē, un attīstās lietošana pieaugušo grupās.


Ņujorkas štata gubernators Endrū Kuomo 6. janvārī atjaunoja solījumu legalizēt marihuānas lietošanu Ņujorkā, ierosinot jaunu biroju tirgus regulēšanai un licencēšanas iespējām kopienām, kuras visvairāk skārušas atšķirības tiesību aktos par narkotikām.


Tas būs jau trešais Kuomo administrācijas mēģinājums legalizēt marihuānu; līdzīgi centieni bijuši katru gadu, kopš Demokrāti pārņēma kontroli pār likumdevēju 2019. gadā, galvenokārt domstarpību dēļ par to, kā sadalīt ienesīgos nodokļu dolārus no marihuānas pārdošanas. Tomēr 2021. gadā, ņemot vērā dziļās koronavīrusa pandēmijas sekas, spiediens legalizēt marihuānu iespējams būs daudz lielāks.


Kurā vēstures pusē būsim

Tādi angažēti analītiķi kā K.Džegers (Kyle Jaeger) pat uzskata, ka Džo Baidena prezidentūras viens no pašiem lielākajiem mantojumiem būs tieši “marihuānas revolūcija”. Pat ja šobrīd ASV štati masveidā atļauj marihuānas lietojumu, tad nedrīkst aizmirst to, cik gadu desmitu pagājis šajās cīņās. Tāpēc vairākumā valstu strauji legalizēt marihuānu būtu ļoti pārsteidzīgi.


Šo cīņu virzījuši daudzi, un Džordžs Soross ir bijis aktīvāko virzītāju pašās pirmajās rindās. Viņš kā viens no lielākajiem Demokrātu partijas sponsoriem bijis ar partiju uz viena viļņa, un tagad šis mērķis būs sasniegts.


Džo Baidens savas vizītes laikā Rīgā lika Latvijai apkarot maksātnespējas administratorus, un Latvija to izdarīja. Vispār Demokrāti ir gadiem veltījuši lielu uzmanību Latvijas progresa veicināšanai. Viegli iedomāties, ka savas prezidentūras laikā viņš izteiks Latvijai (tāpat kā citām valstīm) arī citus norādījumus, kā jau hegemonam pieklājas. Tāpēc grūti iedomāties, kā Latvija varēs nesekot Demokrātu politikai attiecībā uz kaņepju pielietojumu, vismaz pārtikā un medicīnā.Comments


bottom of page